Feast - Color - Red
Quick info
By meter
Color options


Herringbone Twill Tape - more colors - width 1,6 cm
In stock
from
EUR 0,49
| Color | |
|---|---|
| Material | 84% Cotton, 16% Polyamide |
| Width | 1,6 cm |
| Product care |
Twill ribbon, or twill, is a textile strip woven with a twill weave that gives it the typical tree pattern. This makes the twill…
Quick info
By meter
Color options


Herringbone Twill Tape - more colors - width 1,8 cm
In stock
EUR 0,65
| Color | |
|---|---|
| Material | 84% Cotton, 16% Polyamide |
| Width | 1,8 cm |
| Product care |
Twill ribbon, or twill, is a textile strip woven with a twill weave that gives it the typical tree pattern. This makes the twill…
Quick info
By meter
Color options


Herringbone Twill Tape - more colors - width 2 cm
In stock
from
EUR 0,73
| Color | |
|---|---|
| Material | 84% Cotton, 16% Polyamide |
| Width | 2 cm |
| Product care |
Twill ribbon, or twill, is a textile strip woven with a twill weave that gives it the typical tree pattern. This makes the twill…
Quick info
By meter
Color options


Herringbone Twill Tape - more colors - width 2,5 cm
In stock
from
EUR 0,77
| Color | |
|---|---|
| Material | 84% Cotton, 16% Polyamide |
| Width | 2,5 cm |
| Product care |
Twill ribbon, or twill, is a textile strip woven with a twill weave that gives it the typical tree pattern. This makes the twill…
Quick info
By meter
Color options


Herringbone Twill Tape - more colors - width 3 cm
In stock
from
EUR 0,94
| Color | |
|---|---|
| Material | 84% Cotton, 16% Polyamide |
| Width | 3 cm |
| Product care |
Twill ribbon, or twill, is a textile strip woven with a twill weave that gives it the typical tree pattern. This makes the twill…
Quick info
By meter
Color options


Herringbone Twill Tape - more colors - width 4 cm
In stock
from
EUR 0,82
| Color | |
|---|---|
| Material | 84% Cotton, 16% Polyamide |
| Width | 4 cm |
| Product care |
Twill ribbon, or twill, is a textile strip woven with a twill weave that gives it the typical tree pattern. This makes the twill…
Quick info
By meter
Color options


Herringbone Twill Tape - more colors - width 5 cm
Rating value is 5 of 5
In stock
EUR 1,58
| Color | |
|---|---|
| Material | 84% Cotton, 16% Polyamide |
| Width | 5 cm |
| Product care |
Twill ribbon, or twill, is a textile strip woven with a twill weave that gives it the typical tree pattern. This makes the twill…
Quick info
By meter

Cotton canvas - red
In stock
EUR 0,769
(EUR 7,69/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Width | 150 cm |
| Product care | |
| Canvas type | Monochrome, precipitated |
Cotton canvas is a fabric made from 100% cotton. It is made with the simplest plain weave, where the warp and weft cross. At the same time,…
Quick info

Embroidery ring - 20 cm
In stock
EUR 5,12
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Inner diameter | 20 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…
Quick info

Embroidery ring - 25 cm
In stock
EUR 5,86
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Inner diameter | 25 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…
Quick info

Red embroidery tape
In stock
EUR 0,196
(EUR 1,96/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Bavlna |
| Width | 10 cm |
| Product care | |
| Number of stitches per cm | 4 |
Embroidered ribbons are an indispensable element in decorating costumes and textiles associated with feasts. Thanks to their detailed…
Quick info
By meter

Embroidery tape red with gold edge
In stock
EUR 0,146
(EUR 1,46/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Bavlna |
| Width | 5 cm |
| Product care | |
| Number of stitches per cm | 4 |
Embroidered ribbons are an indispensable element in decorating costumes and textiles associated with feasts. Thanks to their detailed…
Quick info
300 Colors
Color options


Cotton Embroidery Yarn Mouline - Coats
In stock
from
EUR 0,70
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 8 meters |
| Weight | 2 grams |
| Product care | |
| Fiber diameter | 0,8 mm |
Thicker cottons for embroidery and other types of creation.
Quick info
Color options


Yarn Perlovka
Rating value is 5 of 5
In stock
EUR 1,84
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 85 m |
| Weight | 10 grams |
Quick info
Color options


Yarn Perlovka Ombre
In stock
EUR 1,58
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 85 m |
Quick info
Color options
Czech manufacturer


Cotton Norma
Rating value is 5 of 5
In stock
EUR 0,53
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 15 m |
Quick info
Easter Deal -26%


A mixture of Pearl embriodery yarns in a box made of pine wood
In stock
EUR 31,94
EUR 43,33
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Wood, Cotton |
| Total dimensions | 15 cm x 15 cm x 6 cm |
Quick info
Easter Deal -28%


A mixture of Moulline embriodery yarns in a box made of pine wood
In stock
EUR 28,49
EUR 39,40
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Wood, Cotton |
| Total dimensions | 15 cm x 15 cm x 6 cm |
Quick info
By meter

Velvet ribbon - red - width 2 cm
In stock
EUR 0,15
(EUR 1,50/m)
| Color | |
|---|---|
| Width | 2 cm |
Velvet ribbon is made from one side of a solid ribbon and the other side from a soft suede material, very pleasant to the touch. Velvet can…
Quick info
By meter

Velvet ribbon - red - width 1 cm
In stock
EUR 0,102
(EUR 1,02/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | Viskóza + Polyamid |
| Width | 1 cm |
| Product care |
Velvet ribbon is made from one side of a solid ribbon and the other side from a soft suede material, very pleasant to the touch. Velvet can…
Quick info
Easter Deal -8%
By meter
Czech manufacturer

Red satin ribbon No. 3079
In stock
from
EUR 0,11
EUR 0,12
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 0,3 cm, 0,7 cm, 0,9 cm, 1,2 cm, 1,8 cm, 2,5 cm, 3 cm, 4 cm, 5 cm |
| Product care |
If you are looking for an elegant ribbon to wrap a gift, tie a cellophane bag, gift basket or for decorative purposes, this satin ribbon is…
Quick info
Easter Deal -8%
By meter
Czech manufacturer

Bordeaux satin ribbon No. 3061
In stock
from
EUR 0,11
EUR 0,12
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 0,3 cm, 0,7 cm, 0,9 cm, 1,2 cm, 1,8 cm, 2,5 cm, 3 cm, 4 cm, 5 cm |
| Product care |
If you are looking for an elegant ribbon to wrap a gift, tie a cellophane bag, gift basket or for decorative purposes, this satin ribbon is…
Quick info

Luxury satin ribbon - red - width 6 cm
In stock
EUR 0,134
(EUR 1,34/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Polyester |
| Width | 6 cm |
| Product care |
Luxury red satin ribbon is suitable for decoration of celebrations, weddings and other festive events. You can also decorate a wreath,…
Quick info

Luxury satin ribbon - red - width 10 cm
In stock
EUR 0,191
(EUR 1,91/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Polyester |
| Width | 10 cm |
| Product care |
Luxury red satin ribbon is suitable for decoration of celebrations, weddings and other festive events. You can also decorate wreaths,…