Side release buckles with strap adjusters
Side release buckles with strap adjusters are used in backpacks, bags, belts, etc. They are usually connected to the webbing. We offer different sizes of these buckles.
Quick info
New

Plastic trident - type 2 - black - opening 2 cm
In stock
EUR 0,61
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Pulling hole width | 2 cm |
Plastic trident type 2 in black color with a 2 cm opening is a practical and durable accessory for various textile and sewing projects.…
Quick info

Side release buckle - black - pulling hole width 5 cm
In stock
EUR 1,99
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 6 cm x 9 cm |
| Pulling hole width | 5 cm |
Quick info

Side release buckle - black - pulling hole width 3 cm
In stock
EUR 1,02
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 7,5 cm x 3,7 cm |
| Pulling hole width | 3 cm |
Quick info

Side release buckle - black - pulling hole width 1 cm
In stock
EUR 0,49
| Material | Plastic |
|---|---|
| Pulling hole width | 1 cm |
Quick info


Side release buckle with stop brake - black - pulling hole width 5 cm
In stock
EUR 1,99
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 7,5 cm x 5,8 cm |
| Pulling hole width | 5 cm |
Quick info

Side release buckle - black - pulling hole width 2 cm
In stock
EUR 0,61
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Pulling hole width | 2 cm |
Quick info

Side release buckle - black - pulling hole width 3 cm
In stock
EUR 1,02
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 6,8 cm x 3,8 cm |
| Pulling hole width | 3 cm |
Quick info

Side release buckle - black - pulling hole width 3,5 cm
In stock
EUR 0,90
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 7,5 cm x 4,2 cm |
| Pulling hole width | 3,5 cm |
Quick info

Side release buckle - black - pulling hole width 1,6 cm
In stock
EUR 0,49
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 2,1 cm x 4,3 cm |
| Pulling hole width | 1,6 cm |
Quick info

Side release buckle - white - pulling hole width 2 cm
In stock
EUR 0,49
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 2,7 cm x 5,4 cm |
| Pulling hole width | 2 cm |
Quick info

Side release buckle - black - pulling hole width 1,2 cm
In stock
EUR 0,49
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Pulling hole width | 1,2 cm |
Quick info

Side release buckle - black - pulling hole width 2,6 cm
In stock
EUR 0,82
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 5,7 cm x 3,3 cm |
| Pulling hole width | 2,6 cm |
Quick info

Side release buckle - black - pulling hole width 4 cm
In stock
EUR 1,84
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 4,4 cm x 7,4 cm |
| Pulling hole width | 4 cm |