Jewelry making components
Jewelry components are the basis of every original piece of jewelry. In our offer, we have components for the production of earrings, bracelets, brooches, necklaces. Metal chains decorate handbags, clothes, shoes, and other accessories. Fastening can be used to repair a damaged necklace, bracelet, beads.
Quick info


French hair clip
In stock
EUR 1,19
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 7 cm x 1 cm x 1 cm |
Quick info

Ring - black - inner diameter 1.4 cm - outer diameter 1.7 cm
In stock
EUR 0,24
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Inner diameter | 1,4 cm |
Quick info

Ring - old brass - inner diameter 1.3 cm - outer diameter 1.6 cm
In stock
EUR 0,24
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Inner diameter | 1,3 cm |
Quick info
By meter

Lift polyester cord - black - diameter 0.14 cm
In stock
EUR 0,032
(EUR 0,32/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Diameter | 0,14 cm |
| Product care |
Polyester lift cord in black color with a diameter of 0.14 cm is a highly durable and strong material suitable for various applications in…
Quick info
By meter

Lift cord - black - diameter 0.16 cm
In stock
EUR 0,041
(EUR 0,41/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Polyester |
| Diameter | 0,16 cm |
| Product care |
Polyester lift cord in black color with a diameter of 0.16 cm is a durable and strong material designed for controlling blinds, decorations…
Quick info
By meter

Lift viscose cord - black - diameter 0.14 cm
In stock
EUR 0,041
(EUR 0,41/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Viscose |
| Diameter | 0,14 cm |
| Product care |
Viscose lift cord in black color with a diameter of 0.14 cm is a high-quality and durable material designed for controlling blinds,…
Quick info
By meter

Lift polyester cord - white - diameter 0.14 cm
In stock
EUR 0,032
(EUR 0,32/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Diameter | 0,14 cm |
| Product care |
Polyester lift cord in white color with a diameter of 0.14 cm is a durable and strong material suitable for controlling blinds, decorations…
Quick info

Threading wire 10 meters - silver - diameter 0.25 mm
In stock
EUR 3,22
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Fiber diameter | 0,25 mm |
| Number of meters in the package | 10 meters |
Quick info

Ring - antiqbrain - inner diameter 0,4 cm
In stock
EUR 0,04
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Inner diameter | 0,4 cm |
Quick info

Lobster clasp - silver - size 1,2 cm x 0,6 cm
In stock
EUR 0,49
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 1,2 cm x 0,6 cm |
Quick info
By meter

Metal chain - gold - width 0.4 cm
In stock
EUR 0,265
(EUR 2,65/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 0,4 cm |
Quick info
By meter

Metal chain - gold - width 0.5 cm
In stock
EUR 0,281
(EUR 2,81/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 0,5 cm |
Quick info
By meter

Metal chain - silver - width 0.4 cm
In stock
EUR 0,24
(EUR 2,40/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 0,4 cm |
Quick info
By meter

Colored drawstring - yellow - diameter 0.1 cm
In stock
EUR 0,029
(EUR 0,29/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Viscose |
| Diameter | 0,1 cm |
| Product care |
Quick info
By meter

Colored drawstring - purple - diameter 0.1 cm
In stock
EUR 0,029
(EUR 0,29/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Viscose |
| Diameter | 0,1 cm |
| Product care |
Quick info
By meter

Colored drawstring - burgundy - diameter 0.1 cm
In stock
EUR 0,029
(EUR 0,29/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Viscose |
| Diameter | 0,1 cm |
| Product care |
Quick info
By meter

Colored drawstring - light blue - diameter 0.1 cm
In stock
EUR 0,029
(EUR 0,29/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Viscose |
| Diameter | 0,1 cm |
| Product care |
Quick info
By meter

Colored drawstring - light pink - diameter 0.1 cm
In stock
EUR 0,029
(EUR 0,29/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Viscose |
| Diameter | 0,1 cm |
| Product care |
Quick info
By meter

Colored drawstring - grey - diameter 0.1 cm
In stock
EUR 0,029
(EUR 0,29/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Viscose |
| Diameter | 0,1 cm |
| Product care |
Quick info
By meter

Colored drawstring - orange - diameter 0.1 cm
In stock
EUR 0,029
(EUR 0,29/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Viscose |
| Diameter | 0,1 cm |
| Product care |
Quick info
By meter

Elastic string for beading - transparent - diameter 0.1 cm
In stock
EUR 0,049
(EUR 0,49/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | Polyester | Elastodien |
| Fiber diameter | 0,1 cm |
Quick info

Fishing line- diameter 0.3 mm - transparent - 250 meters
In stock
EUR 2,40
| Color | |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Fiber diameter | 0,3 mm |
| Number of meters in the package | 250 meters |
Quick info

Earrings hanging - gold - diameters 1.5 cm x 1.9 cm
In stock
EUR 0,49
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 1,5 cm x 1,9 cm |
| Number of pieces in the package | 2 |
Quick info

Lobster clasp - gold - dimensions 0.5 cm
In stock
EUR 0,32
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 0,5 cm |