Bra, swimwear and lingerie components
Perhaps every woman ever needed to repair her underwear, or a swimsuit, or a bikini.
For this occasion, we have in our assortment spare bra underwire, bra and swimsuit fastenings, bra rings, and shorteners.
The finished bra straps will make it easier for you to work with the replacement of this underwear part. We also offer strap rubber, from which you can make the straps yourself.
For those of you who have problems with a small bra volume, we offer bra extensions that are either sewn on or bra extensions that are detachable and usable for another bra.
They are therefore very suitable for those who do not make friends with the needle and thread.
Underwire by the meter is used in wedding dresses, evening dresses, carnival costumes, corsets, or as reinforcements in sewn handbags. Silicone straps can be used wherever we require strap transparency.

Metal strap adjuster - silver - slot 0.8 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 1,1 cm x 1,03 cm |
| Pulling hole width | 0.8 cm |

Metal strap adjuster - silver - slot 1.2 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 1,15 cm x 1,5 cm |
| Pulling hole width | 1,2 cm |

Metal strap adjuster - silver - slot 1 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 1,13 cm x 1,28 cm |
| Pulling hole width | 1 cm |

Metal strap adjuster - silver - slot 1.5 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 1,13 cm x 1,75 cm |
| Pulling hole width | 1.5 cm |

Metal ring - silver - slot 0.9 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Inner diameter | 1,47 cm |

Metal ring - silver - slot 1.1 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Inner diameter | 1,1 cm |

Metal ring - silver - slot 1.47 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Inner diameter | 1,47 cm |

Ring - transparent - inner diameter 1.4 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Inner diameter | 1,4 cm |

Bra uderwires - wire length cca 34,5 cm - size 130 A
| Material | Metal |
|---|---|
| Wire lenght | cca 34,5 cm |
| Size | 130 A |
| Number of pieces in the package | 1 pár |

Bra fastening - nickel - hole 2 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 1,7 cm x 2,2 cm |
| Pulling hole width | 2 cm |

Bra fastening - nickel - hole 1cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 1,5 cm x 1,2 cm |
| Pulling hole width | 1 cm |

Bra fastening eyelet 1.5 cm - gold metal
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 1,5 cm x 1,8 cm |
| Pulling hole width | 1,5 cm |

Bra fastening - black - 1.5 cm opening
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 3 cm x 1,8 cm |
| Pulling hole width | 1,5 cm |

Bra fastening - transparent flower - eyelet 1.4 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 3 cm x 2 cm |
| Pulling hole width | 1,4 cm |

Bra fastening - nickel - hole 1.5 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 2 cm x 2 cm |
| Pulling hole width | 1,5 cm |

Bra fastening - transparent - 1.5 cm opening
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 3 cm x 1,8 cm |
| Pulling hole width | 1,5 cm |

Bra uderwires - wire length cca 33 cm - size 135A
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Wire lenght | cca 33 cm |
| Size | 135A |

Bra underwires - wire length cca 26,5 cm - size 110A
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Wire lenght | cca 26,5 cm |
| Size | 110A |

Plastic bra fastening - white - pulling hole width 2,9 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 3,3 cm x 3,4 cm |
| Pulling hole width | 2,9 cm |

Bra fastening - transparent - pulling hole width 1.4 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 2,3 cm x 2 cm |
| Pulling hole width | 1,4 cm |

Ring - white - inner diameter 1,6 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Diameter | vnější průměr 2,2 cm |
| Inner diameter | 1,6 cm |

Bra fastening - transparent - pulling hole width 3 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 3,6 cm x 2,6 cm |
| Pulling hole width | 3 cm |

Bra fastening - black - pulling hole width 4 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 3 cm x 5 cm |
| Pulling hole width | 4 cm |

Bra fastening - black - pulling hole width 3 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 3,6 cm x 2,6 cm |
| Pulling hole width | 3 cm |