Embroidery supplies
The most basic embroidery supply is undisputably embroidery yarn.
We offer embroidery cotton yarn from many manufacturers such as Czech Norma.
Coats Moulinne which is thicker and made of 6 threads.
Czech Perlovka is shinier than others.
Quick info

Red embroidery tape
In stock
EUR 0,196
(EUR 1,96/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Bavlna |
| Width | 10 cm |
| Product care | |
| Number of stitches per cm | 4 |
Embroidered ribbons are an indispensable element in decorating costumes and textiles associated with feasts. Thanks to their detailed…
Quick info

Embroidery tape ecru with a green stripe
In stock
EUR 1,46
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Bavlna |
| Width | 5 cm |
| Product care | |
| Number of stitches per cm | 4 |
Embroidered ribbons are an indispensable element in decorating costumes and textiles associated with feasts. Thanks to their detailed…
Quick info

Embroidery tape white with a yellow border
In stock
EUR 1,46
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Bavlna |
| Width | 5 cm |
| Product care | |
| Number of stitches per cm | 4 |
Embroidered ribbons are an indispensable element in decorating costumes and textiles associated with feasts. Thanks to their detailed…
Quick info
By meter

Embroidery tape red with gold edge
In stock
EUR 0,146
(EUR 1,46/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Bavlna |
| Width | 5 cm |
| Product care | |
| Number of stitches per cm | 4 |
Embroidered ribbons are an indispensable element in decorating costumes and textiles associated with feasts. Thanks to their detailed…
Quick info

Embroidery ring - 13,5 cm
In stock
EUR 5,10
| Material | Wood |
|---|---|
| Inner diameter | 13,5 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…
Quick info

Embroidery ring - 17 cm
In stock
EUR 5,50
| Material | Wood |
|---|---|
| Inner diameter | 17 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…
Quick info
Easter Deal -28%


A mixture of Moulline embriodery yarns in a box made of pine wood
In stock
EUR 28,52
EUR 39,44
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Wood, Cotton |
| Total dimensions | 15 cm x 15 cm x 6 cm |
Quick info
Easter Deal -26%


A mixture of Pearl embriodery yarns in a box made of pine wood
In stock
EUR 31,99
EUR 43,39
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Wood, Cotton |
| Total dimensions | 15 cm x 15 cm x 6 cm |
Quick info

Blunt embroidery needles - 6 pcs - No. 18 - 22 - length 3.7 - 5 cm
In stock
EUR 1,96
| Material | Metal |
|---|---|
| Length | 3,7 cm - 5 cm |
| Number of pieces in the package | 6 |
Whether it's embellishing clothing, creating decorative pieces or creating artwork, one of the most important tools every creative person…
Quick info

Sharp embroidery needles - 6 pcs - length 4 cm - 5 cm
In stock
EUR 1,58
| Material | Metal |
|---|---|
| Length | 4 cm - 5 cm |
| Number of pieces in the package | 6 |
Whether it's embellishing clothing, creating decorative pieces, or creating artwork, one of the most important tools every creative person…
Quick info

Embroidery ring - 20 cm
In stock
EUR 5,90
| Material | Wood |
|---|---|
| Inner diameter | 20 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…
Quick info

Embroidery ring - 18 cm
In stock
EUR 4,64
| Material | Plastic |
|---|---|
| Inner diameter | 18 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…
Quick info

Embroidery ring - 15 cm
In stock
EUR 4,56
| Material | Plastic |
|---|---|
| Inner diameter | 15 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…
Quick info

Embroidery ring - 10 cm
In stock
EUR 4,03
| Material | Plastic |
|---|---|
| Inner diameter | 20 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…
Quick info
By meter

Embroidery fabric Tesilen - white - width 140 cm
In stock
EUR 1,325
(EUR 13,25/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 40% Cotton | 60% Polyester |
| Width | 140 cm |
| Product care | |
| Canvas type | Embroidery fabric |
| Number of stitches per cm | 13 |
Tesilen is a densely woven fabric with a regular structure. We buy fabric if we want to embroider something, make a blanket, tablecloth,…
Quick info
By meter
Czech manufacturer

Cotton embroidery fabric Kanava nr. 5 - white - width 140 cm
In stock
EUR 1,488
(EUR 14,88/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Width | 140 cm |
| Product care | |
| Canvas type | Cotton embroidery fabric |
| Number of stitches per cm | 5 |
Kanava is a translucent fabric in a plain or pearl weave made of plain or woven cotton or linen yarn. We buy canvas in case we want to…
Quick info
By meter
Czech manufacturer

Cotton embroidery fabric Kanava nr. 4 - white - width 140 cm
In stock
EUR 1,218
(EUR 12,18/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Width | 140 cm |
| Product care | |
| Number of stitches per cm | 4 |
Kanava is a translucent fabric in a plain or pearl weave made of plain or woven cotton or linen yarn. We buy canvas in case we want to…
Quick info
By meter
Czech manufacturer

Cotton embroidery fabric Kanava nr. 7 - white - width 140 cm
In stock
EUR 1,488
(EUR 14,88/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Width | 140 cm |
| Product care | |
| Canvas type | Cotton embroidery fabric |
| Number of stitches per cm | 7 |
Kanava is a translucent fabric in a plain or pearl weave made of plain or woven cotton or linen yarn. We buy canvas in case we want to…
Quick info


Embroidery pattern for children - teddy bear - dimensions 25 cm x 25 cm
In stock
EUR 4,03
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Product care | |
| Total dimensions | 25 cm x 25 cm |
Quick info
Color options
Czech manufacturer


Cotton Norma
Rating value is 5 of 5
In stock
EUR 0,53
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 15 m |
Quick info
By meter
Czech manufacturer

Cotton embroidery fabric Panama - white - width 140 cm
Rating value is 5 of 5
In stock
EUR 1,218
(EUR 12,18/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Width | 140 cm |
| Product care | |
| Canvas type | Cotton embroidery fabric |
| Number of stitches per cm | 9 |
Panama is a translucent fabric in a plain or pearl weave. We will buy Panama in case we want to embroider something. On Panama, you can…
Quick info
Color options


Yarn Perlovka Ombre
In stock
EUR 1,58
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 85 m |
Quick info
Color options


Yarn Perlovka
Rating value is 5 of 5
In stock
EUR 1,84
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 85 m |
| Weight | 10 grams |
Quick info

Embroidery ring - 25 cm
In stock
EUR 5,87
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Inner diameter | 25 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…