Curtain pleat tapes
Curtain pleat tapes are used to fold the curtains evenly.
We offer these tapes by meter so you can order the exact amount you need.
Quick info
By meter

Lead curtain cord by meter - white - 50g / m
In stock
EUR 0,322
(EUR 3,22/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal + Polyester |
| Weight | 50 g/m |
| Product care |
Lead curtain cord by meter in white color with a weight of 50 g/m is a practical material designed to weigh curtains and drapes. This…
Quick info

Curtain fringe ribbon - white - width 2.2 cm
In stock
EUR 0,082
(EUR 0,82/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | |
| Pleat type | Any pleating 1 : 3 |
Sew the ribbon onto the curtain. The upper side is equipped with eyelets into which curtain hooks can be inserted. The eyelets are 5 cm…
Quick info
By meter

Curtain pleat tape - white - width 5 cm
In stock
EUR 0,118
(EUR 1,18/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 5 cm |
| Product care | |
| Pleat type | Pencil pleating 1:2 |
Curtain pleat tape in white color with a width of 5 cm is a practical and quality material for creating pencil pleats 1:2. This type of…
Quick info

Lead curtain cord by meter - white - 30g / m
In stock
EUR 0,281
(EUR 2,81/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal + Polyester |
| Weight | 30 g/m |
| Product care |
Lead curtain cord by meter in white color with a weight of 30 g/m is a practical material designed to weigh curtains and drapes. This…
Quick info
By meter

Curtain pleat tape - 3 folds - white - width 2.5 cm
In stock
EUR 0,138
(EUR 1,38/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 2,5 cm |
| Product care | |
| Pleat type | 3 folds |
Curtain pleat tape in white color with a width of 2.5 cm and three folds is an ideal material for creating beautiful and regular pleats on…
Quick info
By meter

Pencil pleat curtain edging - white - width 8 cm
In stock
EUR 0,158
(EUR 1,58/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 8 cm |
| Diameter | Rod diameter approx. 2.5 cm |
| Product care |
Pencil pleat curtain edging in white color with a width of 8 cm is a practical and quality accessory for easy threading onto a rod. This…
Quick info
By meter

Curtain pleat tape - 2 folds - white - width 5 cm
In stock
EUR 0,118
(EUR 1,18/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 5 cm |
| Product care | |
| Pleat type | 2 folds | ratio 1: 2.25 |
Curtain pleat tape in white color with a width of 5 cm and double pleating (2 folds) is an ideal material for creating elegant and regular…
Quick info
By meter

Curtain pleat tape - 2 folds - white - width 2.5 cm
In stock
EUR 0,094
(EUR 0,94/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 2,5 cm |
| Product care | |
| Pleat type | 2 folds |
Curtain pleat tape in white color with a width of 2.5 cm and double pleating (2 folds) is an ideal material for creating elegant and…
Quick info
By meter

Curtain pleat tape - white - width 5 cm
In stock
EUR 0,118
(EUR 1,18/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 5 cm |
| Product care | |
| Pleat type | Ratio 1:25 |
Curtain pleat tape with smocking in white color and a width of 5 cm is an ideal material for creating delicate and regular smocking pleats…
Quick info
By meter

Lead curtain cord by meter - white - 25g / m
In stock
EUR 0,158
(EUR 1,58/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Polyester |
| Weight | 25 g/m |
| Product care |
Lead curtain cord by meter in white color with a weight of 25 g/m is a practical material designed to weigh curtains and drapes. This…
Quick info
By meter

Curtain pleat tape - white - width 2.8 cm
In stock
EUR 0,158
(EUR 1,58/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 2,8 cm |
| Product care | |
| Pleat type | 1 x 2 |
Curtain pleat tape in white color with a width of 2.8 cm is an ideal material for creating elegant pleats in a 1x2 ratio on curtains and…
Quick info
By meter

Curtain pleat tape - white - width 2.3 cm
In stock
EUR 0,082
(EUR 0,82/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 2,3 cm |
| Product care | |
| Pleat type | Any pleating 1 : 3 |
The curtain can be inserted into the ribbon, or it is possible to sew the curtain behind the edge, without inserting. The upper side is…
Quick info
By meter

Curtain pleat tape - white - width 2.9 cm
Not in stock
EUR 0,09
(EUR 0,90/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 2,9 cm |
| Product care | |
| Pleat type | Pencil pleat |
Curtain pleat tape with pencil pleats in white color with a width of 2.9 cm is a quality material suitable for any pencil pleating of…