Easter chickens and hens
In our offer you will find chicks and hens in various designs, which belong to both Easter and symbols of spring. You can use them to decorate spring and Easter arrangements, wreaths, containers with bulbs, etc. They will also serve as a great small gift for carolers.
Quick info
Easter Deal -17%
New
By meter


Velvet sheep by the meter - white
In stock
EUR 0,254
EUR 0,305
(EUR 2,54/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 3 cm x 3,7 cm |
| Product care |
Velvet sheep in white color are a soft and adorable material suitable for decorating children's garments, home textiles, and other creative…
Quick info
Easter Deal -16%
New
By meter


Satin bunnies by the meter - white
In stock
EUR 0,269
EUR 0,322
(EUR 2,69/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 2,5 cm x 3,5 cm |
| Product care |
Satin bunnies in white color are a cute and elegant motif suitable for decorating children's garments, home textiles, and other creative…
Quick info
Easter Deal -17%
New
By meter


Satin chicks by the meter - yellow
In stock
EUR 0,20
EUR 0,24
(EUR 2/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 2 cm x 3 cm |
| Product care |
Satin ribbon with a yellow chicks motif is a cheerful and playful accessory for decorating children's clothing, accessories, and home…
Quick info
Easter Deal -6%
Color options


Wooden easter chick on a stick with a bast - dimensions 7 cm x 6.5 cm - pink, light blue
In stock
EUR 1,26
EUR 1,34
| Color | |
|---|---|
| Material | Wood |
| Total dimensions | 7 cm x 6,5 cm |
A wooden Easter chick on a skewer with bast is a beautiful, subtle decoration in soft pastel tones. You can use them to decorate spring and…
Quick info
Easter Deal -6%
Color options


Wooden easter chicken on a stick with a bait - 6 cm x 6 cm - green, orange, yellow
In stock
EUR 1,26
EUR 1,34
| Color | |
|---|---|
| Material | Wood |
| Total dimensions | 6 cm x 6 cm |
A wooden Easter chicken on a skewer with bast is a beautiful, subtle decoration in soft pastel tones. You can use them to decorate spring…
Quick info
Easter Deal -8%


Easter chicken decoration - yellow - height 4 cm
In stock
EUR 0,49
EUR 0,53
| Color | |
|---|---|
| Material | Plast + Polyester |
| Product care | |
| Height | 4 cm |
These cute little yellow chicks are already a bestseller and are both Easter and spring symbols. You can use them to decorate spring and…
Quick info
Easter Deal -6%
By meter

Grosgrain ribbon with Easter chickens - white, yellow, green - width 1.6 cm
In stock
EUR 0,091
EUR 0,097
(EUR 0,91/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Polyester |
| Width | 1,6 cm |
| Product care |
Ribbon with motif with versatile use, from technical to decorative purposes. The rye weave is fine, cross-striped. In the past, reed…
Quick info
Easter Deal -7%


Easter chicken decoration - yellow - height 4 cm
In stock
EUR 0,38
EUR 0,41
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic, Polyester |
| Product care | |
| Height | 4 cm |
These cute little yellow chicks are already a bestseller and are both Easter and spring symbols. You can use them to decorate spring and…