Pins and safety pins
Pins and safety pins are an indispensable tool for adjusting and securing traditional festive costumes. They are used to quickly and temporarily fasten or fix parts of clothing, for example, when attaching decorations, scarves or small accessories during festive celebrations.
Thanks to them, it is possible to easily adjust the costume as needed, ensure a firm hold of individual layers or adapt the costume to a specific figure. Safety pins also help to fasten various textile elements without the need for sewing, which is a great advantage during preparation and during festivities.
In addition to their practical use, pins can also be a decorative element, especially if they are decorated or match the costume. Overall, pins and safety pins contribute to the comfort, functionality and aesthetics of traditional festive clothing.


Stainless steel pins with golden teardrop heads
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Plastic, Stainless steel |
| Total dimensions | 0,59 mm x 26mm |
| Number of pieces in the package | 50 |

Stainless steel pins with silver teardrop heads
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Plastic, Stainless steel |
| Total dimensions | 0,59 mm x 26mm |
| Number of pieces in the package | 40 |

Silver safety pins - 12 pcs - diameters 0,5 cm x 2,9 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 0,5 cm x 2,9 cm |
| Number of pieces in the package | 12 |

Pins with colored glass head - 10 g - length 3,5 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Glass |
| Length | 3,5 cm |

Pins metal - 50 g
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Length | 2,6 cm |
| Weight | 50 grams |
| Number of pieces in the package | cca 480 |

Pins with raindrop head - 50 pcs
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Plastic, Stainless steel |
| Number of pieces in the package | 50 |


Pins with white glass head - 10g
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Glass |
| Length | 3 cm |
| Weight | 10 grams |
| Number of pieces in the package | cca 110 |

Silver safety pins - 12 pcs - diameters 0,7 cm x 4 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 0,7 cm x 4 cm |
| Number of pieces in the package | 12 |

Silver safety pins no. 3 - 12 pcs - diameters 5,1 cm x 0,8 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 5,1 cm x 0,8 cm |
| Size | 3 |
| Number of pieces in the package | 12 |

Black safety pins no. 5 - 12 pcs - diameters 1 cm x 6 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 1 cm x 6 cm |
| Size | 5 |
| Number of pieces in the package | 12 |

Black safety pins - 12 pcs - diameters 1 cm x 5,6 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 1 cm x 5,6 cm |
| Number of pieces in the package | 12 |

Black safety pins - 12 pcs - diameters 0,7 cm x 4 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 0,7 cm x 4 cm |
| Number of pieces in the package | 12 |

Black safety pins - 12 pcs - diameters 0,5 cm x 2,9 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 0,5 cm x 2,9 cm |
| Number of pieces in the package | 12 |

Golden safety pins - 12 pcs - diameters 0,4 cm x 2 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 0,4 cm x 2 cm |
| Number of pieces in the package | 12 |

A mixture of large silver safety pins
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Number of pieces in the package | 12 |

A mixture of large black safety pins
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Number of pieces in the package | 12 |


Pins with colored glass head, Galant - 10 g - length 3 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Glass |
| Length | 3 cm |
| Number of pieces in the package | cca 110 |

Silver safety pins No. 4 - 12 pcs - size 1 cm x 5.6 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 1 cm x 5,6 cm |
| Size | 4 |

Black safety pins no. 3 - 12 pcs - diameters 5,1 cm x 0,8 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 5,1 cm x 0,8 cm |
| Number of pieces in the package | 12 |

Silver safety pins - 12 pcs - diameters 0,4 cm x 2 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 0,4 cm x 2 cm |
| Number of pieces in the package | 12 |

Safety pins - a mixture of small gold
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Size | 1,9cm 2,2cm 3cm |
| Number of pieces in the package | 12 |

Black safety pins - 12 pcs - size 0.4 cm x 2 cm
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Total dimensions | 0,4 cm x 2 cm |
| Number of pieces in the package | 12 |