Embroidery supplies
Embroidery supplies play a crucial role in preparations for festivities, as embroidery is a traditional technique that gives costumes and festive textiles their unique appearance. Embroidery threads, needles, hoops, patterns, and other tools enable the creation of intricate designs that adorn shirts, scarves, aprons, and tablecloths. Each stitch carries symbolism and meticulous craftsmanship, reflecting the traditional values and aesthetics of festive celebrations.
Quick info

Embroidery ring - 17 cm
In stock
EUR 5,50
| Material | Wood |
|---|---|
| Inner diameter | 17 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…
Quick info

Embroidery ring - 20 cm
In stock
EUR 5,90
| Material | Wood |
|---|---|
| Inner diameter | 20 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…
Quick info

Embroidery ring - 10 cm
In stock
EUR 4,03
| Material | Plastic |
|---|---|
| Inner diameter | 20 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…
Quick info

Embroidery ring - 20 cm
In stock
EUR 5,12
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Inner diameter | 20 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…
Quick info

Embroidery ring - 18 cm
In stock
EUR 4,64
| Material | Plastic |
|---|---|
| Inner diameter | 18 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…
Quick info

Embroidery ring - 15 cm
In stock
EUR 4,56
| Material | Plastic |
|---|---|
| Inner diameter | 15 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…
Quick info

Embroidery ring - 25 cm
In stock
EUR 5,86
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Inner diameter | 25 cm |
An embroidery hoop is an essential tool for anyone who is into hand embroidery. It is used to tension the fabric while working, preventing…
Quick info

Red embroidery tape
In stock
EUR 0,196
(EUR 1,96/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Bavlna |
| Width | 10 cm |
| Product care | |
| Number of stitches per cm | 4 |
Embroidered ribbons are an indispensable element in decorating costumes and textiles associated with feasts. Thanks to their detailed…
Quick info

Embroidery tape ecru with a green stripe
In stock
EUR 1,46
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Bavlna |
| Width | 5 cm |
| Product care | |
| Number of stitches per cm | 4 |
Embroidered ribbons are an indispensable element in decorating costumes and textiles associated with feasts. Thanks to their detailed…
Quick info

Embroidery tape white with a yellow border
In stock
EUR 1,46
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Bavlna |
| Width | 5 cm |
| Product care | |
| Number of stitches per cm | 4 |
Embroidered ribbons are an indispensable element in decorating costumes and textiles associated with feasts. Thanks to their detailed…
Quick info
By meter

Embroidery tape red with gold edge
In stock
EUR 0,146
(EUR 1,46/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Bavlna |
| Width | 5 cm |
| Product care | |
| Number of stitches per cm | 4 |
Embroidered ribbons are an indispensable element in decorating costumes and textiles associated with feasts. Thanks to their detailed…
Quick info
By meter
multiple widths


Fusible web tape
Rating value is 5 of 5
In stock
from
EUR 0,24
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Polyamid |
| Width | 1 cm, 1,5 cm, 2 cm, 2,5 cm, 3 cm |
The iron-on fixing grid is a versatile sewing and finishing aid for textiles. It is mainly used for:
Hemming – allows for quick and…
Quick info

Sharp embroidery needles - 6 pcs - length 4 cm - 5 cm
In stock
EUR 1,58
| Material | Metal |
|---|---|
| Length | 4 cm - 5 cm |
| Number of pieces in the package | 6 |
Whether it's embellishing clothing, creating decorative pieces, or creating artwork, one of the most important tools every creative person…
Quick info

Blunt embroidery needles - 6 pcs - No. 18 - 22 - length 3.7 - 5 cm
In stock
EUR 1,96
| Material | Metal |
|---|---|
| Length | 3,7 cm - 5 cm |
| Number of pieces in the package | 6 |
Whether it's embellishing clothing, creating decorative pieces or creating artwork, one of the most important tools every creative person…
Quick info
300 Colors
Color options


Cotton Embroidery Yarn Mouline - Coats
In stock
from
EUR 0,70
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 8 meters |
| Weight | 2 grams |
| Product care | |
| Fiber diameter | 0,8 mm |
Thicker cottons for embroidery and other types of creation.
Quick info
Color options


Yarn Perlovka
Rating value is 5 of 5
In stock
EUR 1,84
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 85 m |
| Weight | 10 grams |
Quick info
Color options


Yarn Perlovka Ombre
In stock
EUR 1,58
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 85 m |
Quick info
Color options
Czech manufacturer


Cotton Norma
Rating value is 5 of 5
In stock
EUR 0,53
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 15 m |
Quick info
Easter Deal -26%


A mixture of Pearl embriodery yarns in a box made of pine wood
In stock
EUR 31,96
EUR 43,34
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Wood, Cotton |
| Total dimensions | 15 cm x 15 cm x 6 cm |
Quick info
Easter Deal -28%


A mixture of Moulline embriodery yarns in a box made of pine wood
In stock
EUR 28,49
EUR 39,40
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Wood, Cotton |
| Total dimensions | 15 cm x 15 cm x 6 cm |
Quick info

White embroidery tape with a pink border
Not in stock
EUR 1,46
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Bavlna |
| Width | 5 cm |
| Product care | |
| Number of stitches per cm | 4 |
Embroidered ribbons are an indispensable element in decorating costumes and textiles associated with feasts. Thanks to their detailed…
Quick info

Ironing tape for gluing seams - 2 cm - transparent
Not in stock
EUR 0,118
(EUR 1,18/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyamid |
| Width | 2 cm |
| Product care |
Iron-on transparent tape is an invaluable aid wherever it is important to ensure that seams are moisture-proof. It is ideally used when…