Pins - TOP quality
The pins with colored tops are used for textile pinning. These pins are extremely sharp so it is really easy to pin them into the fabric or canvas. Pins heads are made from plastic or from the glass.
Metal pins without tops (heads) are designed for use in technical projects.
You can use very short metal pins to make Christmas balls or Easter eggs from polystyrene.
Quick info
New
Czech manufacturer
TOP quality


Stainless steel pins with golden teardrop heads
In stock
EUR 1,99
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Plastic, Stainless steel |
| Total dimensions | 0,59 mm x 26mm |
| Number of pieces in the package | 50 |
Delicate stainless steel pins with golden teardrop-shaped heads are elegant and practical accessories for various decorative and sewing…
Quick info
New
Czech manufacturer
TOP quality

Stainless steel pins with silver teardrop heads
In stock
EUR 1,99
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Plastic, Stainless steel |
| Total dimensions | 0,59 mm x 26mm |
| Number of pieces in the package | 40 |
Delicate and inconspicuous pins with a silver drop-shaped head are very decorative. We recommend them, for example, for pinning ties to…
Quick info
TOP quality


Pins short - 50 g
In stock
EUR 2,52
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Weight | 50 grams |
| Total dimensions | 0,065 cm x 1,6 cm |
| Number of pieces in the package | cca 1450 ks |
High-quality all-metal pins in a plastic box are made in Germany. Due to their short length, we will use them mainly for decorative…
Quick info
TOP quality


Pins with colored glass head, Galant - 10 g - length 3 cm
In stock
EUR 4,85
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Glass |
| Length | 3 cm |
| Number of pieces in the package | cca 110 |
These pins are metal, with a glass head, of high quality. They are slightly flexible, very sharp and do not break. Thanks to the…
Quick info
TOP quality


Pins with white glass head - 10g
In stock
EUR 4,85
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Glass |
| Length | 3 cm |
| Weight | 10 grams |
| Number of pieces in the package | cca 110 |
These pins are metal, with a glass head, of high quality. They are slightly flexible, very sharp and do not break. Since they are made of…
Quick info
Czech manufacturer
TOP quality

Pins with raindrop head - 50 pcs
In stock
EUR 1,96
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Plastic, Stainless steel |
| Number of pieces in the package | 50 |
Delicate and inconspicuous pins with a silver drop-shaped head are very decorative. We recommend them, for example, for pinning ties to…
Quick info
TOP quality

Pins metal - 50 g
In stock
EUR 3,22
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Length | 2,6 cm |
| Weight | 50 grams |
| Number of pieces in the package | cca 480 |
High-quality all-metal pins in a plastic box. They are very strong, do not bend and have a sharp tip. The pins are without heads and can be…