Pins - Material - Plastic
The pins with colored tops are used for textile pinning. These pins are extremely sharp so it is really easy to pin them into the fabric or canvas. Pins heads are made from plastic or from the glass.
Metal pins without tops (heads) are designed for use in technical projects.
You can use very short metal pins to make Christmas balls or Easter eggs from polystyrene.
Quick info
New
Czech manufacturer
TOP quality


Stainless steel pins with golden teardrop heads
In stock
EUR 1,99
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Plastic, Stainless steel |
| Total dimensions | 0,59 mm x 26mm |
| Number of pieces in the package | 50 |
Delicate stainless steel pins with golden teardrop-shaped heads are elegant and practical accessories for various decorative and sewing…
Quick info
New
Czech manufacturer
TOP quality

Stainless steel pins with silver teardrop heads
In stock
EUR 1,99
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Plastic, Stainless steel |
| Total dimensions | 0,59 mm x 26mm |
| Number of pieces in the package | 40 |
Delicate and inconspicuous pins with a silver drop-shaped head are very decorative. We recommend them, for example, for pinning ties to…
Quick info
Czech manufacturer
TOP quality

Pins with raindrop head - 50 pcs
In stock
EUR 1,96
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Plastic, Stainless steel |
| Number of pieces in the package | 50 |
Delicate and inconspicuous pins with a silver drop-shaped head are very decorative. We recommend them, for example, for pinning ties to…
Quick info

Pins with plastic and pearlescent head - 100 pcs - length 4 cm
In stock
EUR 1,79
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Plastic |
| Length | 4cm |
| Number of pieces in the package | 100 |
These pins are metal, with a plastic head. They are slightly flexible, very sharp and do not break. You can use the pins both when sewing…
Quick info

Pins with plastic head - 36 pcs - length 3.2 cm
In stock
EUR 1,58
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Plastic |
| Length | 3,2 cm |
| Number of pieces in the package | 36 |
These pins are metal, with a plastic head. They are slightly flexible, very sharp and do not break. Thanks to the distinctive colored head,…