Thermo-adhesive Name Labels with Marker- 45 pcs
Product code: 5408 Shipping and Payment
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton with polyethylene coating |
| Total dimensions | 5,5 cm x 1,5 cm |
Related products (5)





Related products5
Quick info

Jehly per domácnost - 20 ks - délka 3.8 cm - 4.4 cm
In stock
EUR 1,84
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Length | 3,8 cm - 4,4 cm |
| Number of pieces in the package | 20 |
A set of hand sewing needles is an indispensable tool in every household. They have a sharp tip and are suitable for hand sewing common…
Quick info

Pinking Shears - length 23 cm
In stock
EUR 19,90
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Plastic |
| Total length of scissors | 23 cm |
If you want to save yourself the hassle of entangling cut fabric, or if you need the end of the fabric to be smooth without darning, then…
Quick info
Czech manufacturer
TOP quality

Safety pins - a mixture of small gold
In stock
EUR 1,18
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Size | 1,9cm 2,2cm 3cm |
| Number of pieces in the package | 12 |
Safety pins should not be missing in any household. They are used to attach or connect various materials.
And what are safety pins used…
Quick info

Pins with colored glass head - 10 g - length 3,5 cm
In stock
EUR 1,99
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Glass |
| Length | 3,5 cm |
These pins are metal, with a glass head. They are slightly flexible, very sharp and do not break. Thanks to the distinctive colored head,…
Quick info
More sizes

Metal tailor's thimble - silver
In stock
from
EUR 1,02
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal |
The thimble serves as finger protection when hand sewing stronger materials that are harder to stitch, thus increasing user comfort.
…
Alternative products (8)









Alternative products8
Quick info
Color options


Tailor's chalk in a pencil with a brush - blue, white, pink
In stock
EUR 2,98
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic, Limestone, Wood |
| Length | 19 cm |
Chalk for textiles in pencil serves you to precisely and accurately trace the pattern on the fabric. The pencil is practical and very easy…
Quick info

Sublimating Tailor's Chalk - white - dimensions 3,5 cm x 4 cm
In stock
EUR 2,36
| Color | |
|---|---|
| Material | soap |
| Total dimensions | 3,5 cm x 4 cm |
Sublimation chalk for textiles is an essential tool for every seamstress. It is used to outline the pattern or mark important places on the…
Quick info

Tailor´s Chalk Pencil
In stock
EUR 2,81
| Color | |
|---|---|
| Material | Limestone, Wood |
| Total dimensions | length 17 cm |
Chalk for textiles in pencil serves you to precisely and accurately trace the pattern on the fabric. The pencil is practical and very easy…
Quick info
Czech manufacturer

Tailor´s chalk - white - dimensions 5 cm x 4 cm
In stock
EUR 0,97
| Color | |
|---|---|
| Material | Limestone |
| Total dimensions | 5 cm x 4 cm |
High-quality chalk for textiles made in the Czech Republic is a traditional accessory for seamstresses. The chalk can easily be used to…
Quick info
Czech manufacturer

Tailor´s chalk - pink - dimensions 5 cm x 4 cm
Rating value is 5 of 5
In stock
EUR 0,97
| Color | |
|---|---|
| Material | Limestone |
| Total dimensions | 5 cm x 4 cm |
High-quality chalk for textiles made in the Czech Republic is a traditional accessory for seamstresses. The chalk can easily be used to…
Quick info
Czech manufacturer

Tailor´s chalk - blue - dimensions 5 cm x 4 cm
In stock
EUR 0,97
| Color | |
|---|---|
| Material | Limestone |
| Total dimensions | 5 cm x 4 cm |
High-quality chalk for textiles made in the Czech Republic is a traditional accessory for seamstresses. The chalk can easily be used to…
Quick info

Tailor´s Soap Chalk
In stock
EUR 1,31
| Color | |
|---|---|
| Material | soap |
Descriptive soap for textiles is used to outline the pattern. It is easy to use and disappears from the textile after washing.
Quick info

Marker sublimation - pink
In stock
EUR 4,03
| Color |
|---|
Sublimation fading marker for textiles is a practical tool for precise drawing or tracing of patterns on textiles. It is a universal helper…