Dolphin Baby - Color - Brown
Strong acrylic soft yarn Dolphin Baby chenille character, which is perfect for knitting and crocheting children's scarves, hats, blankets, etc.
The advantage is that thanks to the strength of this yarn, the knit increases really fast.
The yarn is very pleasant to the touch and not itching.
One yarn weighs 100 grams and has 120 meters of yarn on it. We recommend using knitting needles or a 6.5 hook.
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100

Bunny Baby - hazel brown 100 - 41
In stock
EUR 4,03
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100 % Polyester |
| Coil | 120 m |
| Knitting needle size | 6,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 41 |
The Bunny Baby clubs are typical for their soft and silky fibre. It is one of the chenille yarns that are specific for these properties.…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100

Bunny Baby - light brown 100-19
In stock
EUR 4,03
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100 % Polyester |
| Coil | 120 m |
| Knitting needle size | 6,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 100 - 19 |
The Bunny Baby clubs are typical for their soft and silky fibre. It is one of the chenille yarns that are specific for these properties.…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100

Bunny Baby - vintage brick brown 100 - 54
In stock
EUR 4,03
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100 % Polyester |
| Coil | 120 m |
| Knitting needle size | 6,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 54 |
The Bunny Baby clubs are typical for their soft and silky fibre. It is one of the chenille yarns that are specific for these properties.…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100

Bunny Baby - teddy bear brown 100 - 40
In stock
EUR 4,03
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100 % Polyester |
| Coil | 120 m |
| Knitting needle size | 6,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 40 |
The Bunny Baby clubs are typical for their soft and silky fibre. It is one of the chenille yarns that are specific for these properties.…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100

Bunny Baby - terracotta 100-27
In stock
EUR 4,03
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100 % Polyester |
| Coil | 120 m |
| Knitting needle size | 6,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 100 - 27 |
The Bunny Baby clubs are typical for their soft and silky fibre. It is one of the chenille yarns that are specific for these properties.…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100


Dolphin Baby - dark brown 80343
In stock
EUR 4,03
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100 % Polyester |
| Coil | 120 m |
| Knitting needle size | 6,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 80343 |
Dolphin Baby balls are sought after for their fine and soft fiber. It ranks among the chenille yarns, which are specific for these…