Natural haberdashery - Type - Jutové lano
🌿In our Natural Haberdashery category, you will find a carefully selected range of eco-friendly supplies made from sustainable materials. We offer products made of linen, cotton, jute and sisal, wood, glass, pearl, and natural fillings made from buckwheat.
♻️ All items are sustainable, plastic-free and ideal for eco sewing, crafts, decor or natural accessories. Create with care and respect for the planet.
Quick info
Easter Deal -6%


Jute twine - dark natural - diameter 0.3 cm - pack 20 m
In stock
EUR 3,77
EUR 4,03
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Juta |
| Diameter | 0,3 cm |
| Product care | |
| Number of meters in the package | 20 |
Jute twine in dark natural color with a diameter of 0.3 cm is packed in 20-meter lengths and made from natural material ensuring strength…
Quick info
Easter Deal -7%
By meter

Jute rope - dark gray - diameter 0,5 cm
In stock
EUR 0,076
EUR 0,082
(EUR 0,76/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | Jute |
| Diameter | 0,5 cm |
| Product care |
Jute rope is made from jute, which is a natural material - it is therefore fully biodegradable. Therefore, by using it, you do not burden…
Quick info
Easter Deal -7%

Jute string - dark - diameter 0.25 cm
In stock
EUR 1,86
EUR 1,99
(EUR 1,86/package)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Juta |
| Diameter | 0,25 cm |
| Product care | |
| Number of meters in the package | 15 |
Jute twine is made from jute, which is a natural material - it is therefore fully biodegradable. By using it, you do not unnecessarily…
Quick info
Easter Deal -7%
By meter

Extra strong jute rope - dark gray - diameter 1 cm
Not in stock
EUR 0,172
EUR 0,184
(EUR 1,72/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Diameter | 1 cm |
| Product care |
Jute rope is made from jute, which is a natural material - it is therefore fully biodegradable. Therefore, by using it, you do not burden…