Knitting & Crocheting - Color - White
Everything for knitting and crocheting - knitting needles, crochet hooks, knitting and crochet yarns, wool and bulks.
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100


Yarn Lolipop - pink white gray 81956
In stock
EUR 3,64
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100% Acrylic |
| Coil | 230 meters |
| Knitting needle size | 3,5 + 4 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 81956 |
Lolipop is a rainbow ball inspired by children, made of high quality and very pleasant to the touch material. The quality of the yarn is…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100


Yarn Lolipop - white blue menthol gray 81957
In stock
EUR 3,64
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100% Acrylic |
| Coil | 230 meters |
| Knitting needle size | 3,5 + 4 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 81957 |
Lolipop is a rainbow ball inspired by children, made of high quality and very pleasant to the touch material. The quality of the yarn is…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100

Bunny Baby - white 01
In stock
EUR 4,04
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100 % Polyester |
| Coil | 120 m |
| Knitting needle size | 6,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 01 |
The Bunny Baby clubs are typical for their soft and silky fibre. It is one of the chenille yarns that are specific for these properties.…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100


Yarn Lolipop - white blue beige 80435
In stock
EUR 3,64
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100% Acrylic |
| Coil | 230 meters |
| Knitting needle size | 4 + 4,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 80435 |
Lolipop yarn is a rainbow ball inspired by children, it is made of high-quality and very pleasant to the touch material. The quality of the…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100


Yarn Lolipop - white pink purple yellow green 80432
In stock
EUR 3,64
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100% Acrylic |
| Coil | 230 meters |
| Knitting needle size | 4 + 4,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 80432 |
Lolipop yarn is a rainbow ball inspired by children, it is made of high-quality and very pleasant to the touch material. The quality of the…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100


Yarn Lolipop - white pink purple 80434
In stock
EUR 3,64
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100% Acrylic |
| Coil | 230 meters |
| Knitting needle size | 4 + 4,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 80434 |
Lolipop yarn is a rainbow ball inspired by children, it is made of high-quality and very pleasant to the touch material. The quality of the…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100


Yarn Lolipop - white yellow beige blue 80439
In stock
EUR 3,64
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100% Acrylic |
| Coil | 230 meters |
| Knitting needle size | 4 + 4,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 80439 |
Lolipop yarn is a rainbow ball inspired by children, it is made of high-quality and very pleasant to the touch material. The quality of the…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100


Yarn Lolipop - pink white green 81117
In stock
EUR 3,64
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100% Acrylic |
| Coil | 230 meters |
| Knitting needle size | 4 + 4,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 81117 |
Lolipop yarn is a rainbow ball inspired by children, it is made of high-quality and very pleasant to the touch material. The quality of the…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100


Yarn Lolipop - blue white 80431
In stock
EUR 3,64
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100% Acrylic |
| Coil | 230 meters |
| Knitting needle size | 4 + 4,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 710486 |
Lolipop yarn is a rainbow ball inspired by children, it is made of high-quality and very pleasant to the touch material. The quality of the…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100


Yarn Lolipop - pink white 80430
In stock
EUR 3,64
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100% Acrylic |
| Coil | 230 meters |
| Knitting needle size | 4 + 4,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 710487 |
Lolipop yarn is a rainbow ball inspired by children, it is made of high-quality and very pleasant to the touch material. The quality of the…
Quick info

Yarn Yetti - white 57076
In stock
EUR 3,06
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Acrylic |
| Coil | 147 meters |
| Knitting needle size | 4, 4,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 57076 |
Yetti belongs to the winter strong acrylic yarns. It is especially suitable for hand knitting and crocheting. Yetti impresses with its…
Quick info

Chemlonka - white
In stock
EUR 2,62
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | pletací háčkovací |
| Material | 100 % Polypropylen |
| Diameter | cca 2 mm |
| Coil | cca 250 m |
| Knitting needle size | 2,5, 3,3, 5,4 |
| Weight | 50g |
Chemlon is a durable fiber that appeared in almost every home in the 1970s. The polyamide fiber, which was created in the laboratory of the…
Quick info

Yarn Camila natural highlights - green yellow white - color number 9051
In stock
EUR 2,53
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 125 m |
| Knitting needle size | 2,5 , 3 , 3,5 |
| Weight | 50 g |
| Color nr. | 9051 |
Camila Natural yarn is a ball made of 100% mercerized cotton. It is sold in many beautiful shades, plain and mottled. With mottled yarns,…
Quick info

Yarn Baby original - white 208
In stock
EUR 1,80
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Acrylic |
| Coil | 220 meters |
| Knitting needle size | 3, 3,5 |
| Weight | 50 grams |
| Color nr. | 208 |
Baby original yarn is a classic among 100% acrylic balls. It is already clear from its name that it is suitable for knitting and crocheting…
Quick info
Czech manufacturer

Yarn Jumbo Maxi - off white 1111
In stock
EUR 3,64
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Acrylic |
| Coil | 65 meters |
| Knitting needle size | 9 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 1111 |
Jumbo MAXI yarn is a super strong twisted acrylic yarn, very pleasant to the touch, it goes without saying that it does not bite. The…
Quick info

Yarn Camila natural multicolor - purple-white - color number 9133
In stock
EUR 2,53
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 125 m |
| Knitting needle size | 2,5 , 3 , 3,5 |
| Weight | 50 grams |
| Color nr. | 9133 |
Camila Natural yarn is a ball made of 100% mercerized cotton. It is sold in many beautiful shades, plain and mottled. With mottled yarns,…
Quick info

Yarn Camila natural multicolor - blue gray - color number 9186
Rating value is 5 of 5
In stock
EUR 2,53
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 125 m |
| Knitting needle size | 2,5 + 3 + 3,5 |
| Weight | 50 grams |
| Color nr. | 9186 |
Camila Natural yarn is a ball made of 100% mercerized cotton. It is sold in many beautiful shades, plain and mottled. With mottled yarns,…
Quick info


Macrame - white - diameter 0.5 cm - roll 100 meters
In stock
EUR 9,76
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Rozčesávací |
| Material | 100% Cotton |
| Diameter | 0,5 cm |
| Coil | 100 m |
Macramé is a technique that uses threading or tying cords using different types of knots and knots. Using this technique, we can make bags,…
Quick info


Macrame - white - diameter 0.3 cm - roll 200 meters
In stock
EUR 11,02
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Rozčesávací |
| Material | 100% Cotton |
| Diameter | 0,3 cm |
| Coil | 200 m |
Macramé is a technique that uses threading or tying cords using different types of knots and knots. Using this technique, we can make bags,…
Quick info
Czech manufacturer

Jumbo Maxi yarn - white-brown 983978
In stock
EUR 3,64
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Acrylic |
| Coil | 65 meters |
| Knitting needle size | 9 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 983978 |
Jumbo MAXI yarn is a super strong twisted acrylic yarn, very pleasant to the touch, it goes without saying that it does not bite. The…
Quick info

Yarn Camila natural multicolor - black gray white - color number 9017
In stock
EUR 2,53
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 125 m |
| Knitting needle size | 2,5, 3, 3,5 |
| Weight | 50 grams |
| Color nr. | 9017 |
Camila Natural yarn is a ball made of 100% mercerized cotton. It is sold in many beautiful shades, plain and mottled. With mottled yarns,…
Quick info

Knitting locking markers - 15 pcs - plastic
In stock
EUR 1,19
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Total dimensions | 2,1 cm x 1,1 cm |
| Number of pieces in the package | 15 |
Knitting pins are used to mark rows and stitches in knitted fabric. You can't lose track of exactly where you are in your product. You can…
Quick info
Czech manufacturer

Yarn Kordonet n.80 - white - color number 0010
In stock
EUR 2,94
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 340 m |
| Weight | 20 grams |
| Color nr. | 0010 |
| Fiber diameter | 0,3 mm |
| Needle / hook size | 1 mm |
Kordonet is a traditional Czech cotton crochet and knitting yarn that is very thin.
Due to its delicacy, cordonets can be used to make,…
Quick info
Czech manufacturer

Yarn Kordonet n.60 - white - color number 0010
In stock
EUR 3,06
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 250 m |
| Weight | 20 grams |
| Color nr. | 0010 |
| Fiber diameter | 0,44 mm |
| Needle / hook size | 1 mm |
Kordonet is a traditional Czech cotton crochet and knitting yarn that is very thin.
Due to its delicacy, cordonets can be used to make,…