Knitting & Crocheting - Color - Cream
Everything for knitting and crocheting - knitting needles, crochet hooks, knitting and crochet yarns, wool and bulks.
Quick info

Yarn Camila natural multicolor - beige, cream - color number 9097
In stock
EUR 2,53
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 125 m |
| Knitting needle size | 2,5 + 3 + 3,5 |
| Weight | 50 grams |
| Color nr. | 9097 |
Camila Natural is a ball made from 100% mercerised cotton. It is sold in many beautiful shades, both solid and multicoloured. In the…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100

Bunny Baby - cream 100 - 02
In stock
EUR 4,03
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100 % Polyester |
| Coil | 120 m |
| Knitting needle size | 6,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 02 |
The Bunny Baby clubs are typical for their soft and silky fibre. It is one of the chenille yarns that are specific for these properties.…
Quick info
Oeko-Tex® Standard 100

Bunny Baby - white coffee 100-34
In stock
EUR 4,03
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Pletací + Háčkovací |
| Material | 100 % Polyester |
| Coil | 120 m |
| Knitting needle size | 6,5 |
| Weight | 100 grams |
| Color nr. | 100 - 34 |
The Bunny Baby clubs are typical for their soft and silky fibre. It is one of the chenille yarns that are specific for these properties.…
Quick info

Angora luks yarn - butter yellow - 256
In stock
EUR 3,62
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | pletací + háčkovací |
| Material | 88 % prémiový akryl, 10 %mohér,10%vlna |
| Coil | 550 m |
| Weight | 100g |
| Color nr. | 256 |
| Needle / hook size | 3,5-4/2,5 |
Angora Luks yarn is intended for all knitting and crochet lovers who appreciate natural materials. This ball is designed in such a way that…
Quick info

Yarn granny's genuine sock de luxe - cream gray highlights - 82262
In stock
EUR 2,86
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | pletací + háčkovací |
| Material | 70 % akryl 30 % vlna |
| Coil | 145 m |
| Knitting needle size | 3, 3,5, 4 |
| Weight | 50g |
| Color nr. | 82262 |
Grandma's real sock knitting yarn is a soft ball, which, as the name suggests, is most suitable for making socks, but it can also be used…
Quick info

Yarn granny's genuine sock de luxe - cream - 85008
In stock
EUR 2,86
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | pletací + háčkovací |
| Material | 70 % akryl 30 % vlna |
| Coil | 145 m |
| Knitting needle size | 3, 3,5, 4 |
| Weight | 50g |
| Color nr. | 85008 |
Grandma's real sock knitting yarn is a soft ball, which, as the name suggests, is most suitable for making socks, but it can also be used…
Quick info
Czech manufacturer

Yarn Kordonet n.80 - cream - color number 7104
Rating value is 5 of 5
In stock
EUR 3,06
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 340 m |
| Weight | 20 grams |
| Color nr. | 7104 |
| Fiber diameter | 0,3 mm |
| Needle / hook size | 1 mm |
Kordonet is a traditional Czech cotton crochet and knitting yarn that is very thin.
Due to its delicacy, cordonets can be used to make,…
Quick info
Czech manufacturer

Yarn Kordonet n.60 - cream - color number 7104
Rating value is 5 of 5
In stock
EUR 3,06
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 250 m |
| Weight | 20 grams |
| Color nr. | 7104 |
| Fiber diameter | 0,44 mm |
| Needle / hook size | 1 mm |
Kordonet is a traditional Czech cotton crochet and knitting yarn that is very thin.
Due to its delicacy, cordonets can be used to make,…
Quick info
Czech manufacturer

Yarn Kordonet n.50 - cream - color number 7104
In stock
EUR 2,60
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 227 m |
| Weight | 20 grams |
| Color nr. | 7104 |
| Fiber diameter | 0,56 mm |
| Needle / hook size | 1,4 mm |
Kordonet is a traditional Czech cotton crochet and knitting yarn that is very thin.
Due to its delicacy, cordonets can be used to make,…
Quick info
Czech manufacturer

Yarn Kordonet n.30 - cream - color number 7104
In stock
EUR 3,22
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 167 m |
| Weight | 20 grams |
| Color nr. | 7104 |
| Fiber diameter | 0,68 mm |
| Needle / hook size | 1,75 mm |
Kordonet is a traditional Czech cotton crochet and knitting yarn that is very thin.
Due to its delicacy, cordonets can be used to make,…
Quick info
Czech manufacturer

Yarn Kordonet n.15 - cream - color number 7104
In stock
EUR 2,60
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 133 m |
| Weight | 20 grams |
| Color nr. | 7104 |
| Fiber diameter | 0,77 mm |
| Needle / hook size | 1,75 mm |
Kordonet is a traditional Czech cotton crochet and knitting yarn that is very thin.
Due to its delicacy, cordonets can be used to make,…
Quick info
Czech manufacturer

Yarn Kordonet n.10 - cream - color number 7104
Rating value is 5 of 5
In stock
EUR 2,57
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 110 m |
| Weight | 20 grams |
| Color nr. | 7104 |
| Fiber diameter | 0,8 mm |
| Needle / hook size | 1,75 mm |
Kordonet is a traditional Czech cotton crochet and knitting yarn that is very thin.
Due to its delicacy, cordonets can be used to make,…
Quick info

Yarn Camila natural multicolor - cream - color number 9180
Not in stock
EUR 2,53
| Color | |
|---|---|
| Yarn type | Knitting, Crochet |
| Material | 100% Cotton |
| Coil | 125 m |
| Knitting needle size | 2,5 , 3 , 3,5 |
| Weight | 50 grams |
| Color nr. | 9180 |
Camila Natural yarn is a ball made of 100% mercerized cotton. It is sold in many beautiful shades, plain and mottled. With mottled yarns,…