Feast - Color - Orange
🎉 Our Folk Festival category brings together all materials for creating, adjusting and decorating traditional folk costumes. Discover flower crowns, folk ribbons, embroidery threads, lace, fringes, and decorative beads.
We also offer buttons and fasteners and accessories such as scarves, suspenders or tights – blending tradition with comfort.
💡 Did you know? Folk festivals are more than tradition – they are a celebration of community, history, and handmade beauty.
Quick info
New
By meter


Embroidered lace - orange - width 4.3 cm
In stock
EUR 0,199
(EUR 1,99/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 4,3 cm |
| Product care |
Embroidered lace in bright orange color with a width of 4.3 cm is a beautiful and striking accessory for your garments and decorations.…
Quick info
Czech manufacturer

Monochrome cotton scarves - more colors - dimensions 65 cm x 65 cm
In stock
EUR 7,69
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Product care | |
| Total dimensions | 65 cm x 65 cm |
Square cotton scarf (65 x 65 cm) plain color without decoration. It will make you happy as a gift, but it is also suitable as an accessory…
Quick info

Pins with colored glass head - 10 g - length 3,5 cm
In stock
EUR 1,99
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Glass |
| Length | 3,5 cm |
These pins are metal, with a glass head. They are slightly flexible, very sharp and do not break. Thanks to the distinctive colored head,…
Quick info
TOP quality


Pins with colored glass head, Galant - 10 g - length 3 cm
In stock
EUR 4,85
| Color | |
|---|---|
| Material | Metal, Glass |
| Length | 3 cm |
| Number of pieces in the package | cca 110 |
These pins are metal, with a glass head, of high quality. They are slightly flexible, very sharp and do not break. Thanks to the…
Quick info
50 colors
Czech manufacturer


Polyester denim threads - 30 m
In stock
EUR 0,77
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Coil | 30 meters |
| Product care | |
| Fiber diameter | 0,6 mm |
Strong and strong threads that are used where we need to highlight the seams, e.g. in jeans and sportswear. We will also use them when…
Quick info
14 colours
Czech manufacturer


Aspotex polyester threads - 100 m
In stock
EUR 0,70
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Coil | 100 m |
| Product care | |
| Fiber diameter | 0,15 mm |
Elastic thread that is used to sew swimsuits, knit pants and other clothes made of elastic materials.
Quick info
Color options
Czech manufacturer


Polyester thread - 100 m
In stock
EUR 0,61
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Coil | 100 meters |
| Product care | |
| Fiber diameter | 0,2 mm |
Polyester thread for universal use. It is suitable for sewing natural, mixed and synthetic materials.
It is characterized by color…
Quick info
Color options


Polyester thread - 4572 m
Rating value is 5 of 5
In stock
EUR 3,22
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Coil | 4572 meters |
| Product care | |
| Fiber diameter | 0,15 |
Very high-quality threads with a large winding, you will mainly use them when sewing on overlock machines. They are suitable for a wide…
Quick info
Color options


Polyester thread - 914 m
Rating value is 5 of 5
In stock
EUR 1,99
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Coil | 914 m |
| Product care |
Polyester thread with a length of 914 meters is available in various color options, making it an ideal material for a wide range of sewing…
Quick info

Polyester denim threads in a coil of 200 m - Orange
In stock
EUR 1,99
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Diameter | 0,03cm |
| Coil | 200 m |
| Fiber diameter | 30 x 3 |
Quick info

Polyester thread set (100 meters) - 100 pieces
In stock
EUR 52,92
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
Polyester thread set containing 100 pieces of 100 meters each is a perfect solution for all your sewing needs. These threads are made from…
Quick info

Polyester thread set (100 meters) - 50 pieces
In stock
EUR 26,46
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
Polyester thread set containing 50 pieces, each 100 meters long, is an ideal solution for your sewing projects. These threads are made from…
Quick info
Color options


Pompoms - more colors - diameter 2 cm
In stock
EUR 0,24
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Diameter | 2 cm |
| Product care |
These 2 centimeter small pompoms will be great for decorating hats, scarves, sweaters, children's clothing, or carnival costumes. You can…
Quick info
By meter

Sequin trim - orange - widht 0,5 cm
In stock
EUR 0,118
(EUR 1,18/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic, Polyamide |
| Width | 0,5 cm |
| Product care |
Quick info
By meter

Sequin trim - dark orange - widht 0,5 cm
In stock
EUR 0,118
(EUR 1,18/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic, Polyamide |
| Width | 0,5 cm |
| Product care |
Quick info
Color options


Pompoms - more colors - diameter 1 cm
In stock
EUR 0,17
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Diameter | 1 cm |
| Product care |
These 1 centimeter small pompoms will be great for decorating hats, scarves, sweaters, children's clothing, or carnival costumes. You can…
Quick info

Sew-on sequins - copper - diameter 0,6 cm
In stock
EUR 1,18
(EUR 1,18/package)
| Color | |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Diameter | 0,6 cm |
| Product care | |
| Number of pieces in the package | cca 130 |
Quick info
New
By meter

Textile snake braid - dark orange - width 0.6 cm
In stock
EUR 0,056
(EUR 0,56/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Viscose |
| Width | 0,6 cm |
| Product care |
Textile snake braid in dark orange color with a width of 0.6 cm is a quality and versatile material suitable for various decorative and…
Quick info
By meter

Fringes - mustard - width 6 cm
In stock
EUR 0,155
(EUR 1,55/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | Polyester |
| Width | 6 cm |
| Color nr. | 105 |
| Product care |
Fringes are a versatile decorative element widely used in textile design. Their elegant and flowing appearance adds a touch of dynamism and…
Quick info
By meter

Fringes - orange - width 6 cm
In stock
EUR 0,155
(EUR 1,55/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | Polypropylene |
| Width | 6 cm |
| Color nr. | 104 |
| Product care |
Fringes are a versatile decorative element widely used in textile design. Their elegant and flowing appearance adds a touch of dynamism and…
Quick info
By meter

Cotton lace trim - orange - width 1,6 cm
In stock
EUR 0,715
(EUR 1,43/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Width | 1,6 cm |
| Product care |
The bobbin lace ribbon is a unique and traditional decorative element with delicate patterns, which is made by hand using the bobbin…
Quick info
By meter

Cotton lace trim - rusty mustard - width 2,5 cm
In stock
EUR 0,51
(EUR 1,02/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100% Cotton |
| Width | 2,5 cm |
| Product care |
The bobbin lace ribbon is a unique and traditional decorative element with delicate patterns, which is made by hand using the bobbin…
Quick info
By meter


Elastic lace trim - dark orange - width 4 cm
In stock
EUR 0,199
(EUR 1,99/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 4 cm |
| Product care |
Elastic lace is an elegant and practical fabric that combines the delicacy of a lace pattern with elasticity. The elasticity is provided by…
Quick info
By meter


Polyester Lace - elastic light brick - width 3,5 cm
In stock
EUR 0,143
(EUR 1,43/m)
| Color | |
|---|---|
| Material | 100 % Polyester |
| Width | 3,5 cm |
| Product care |
Elastic lace is an elegant and practical fabric that combines the delicacy of a lace pattern with elasticity. The elasticity is provided by…